Adres İşitme

Yanlış Bilinenler

June 2000, Wurzburg, Germany --- A young patient shows off the external parts of his cochlear hearing devices. The receiver is attached with a clip behind the ear like a regular hearing aid, but it has an additional a transponder that sticks magnetically to his skull just behind the ear. They are easily removed for sleeping or bathing. --- Image by © George Steinmetz/Corbis

Şimdilik idare ediyorum. İşitmem iyice azalsın sonra kontrol olur veya işitme cihazı kullanırım.

İşitme kaybının erken teşhis ve rehabilitasyonu, eğer mümkün ise tıbbi tedaviyi etkili hale getireceği gib i, işitme cihazı uygulamasından da daha verimli sonuç alınmasını sağlayacaktır.

İşitme cihazı kullanırsam işitme kaybım daha da artar!
Doğru uygulandığı ve doğru kullanıldığı zaman işitme cihazları işitme kaybına neden olmaz. Tam tersine anlamayı kolaylaştırır.

Erken işitme cihazı takarsam alışkanlık yapar!
İşitme cihazları alışkanlık yaratmaz. Ama işitme cihazı ile çevremizi daha rahat algıladığımız için, işitme cihazı kullanmayı tercih ederiz.
Bütün işitme cihazları aynı işi görür.
İşitme cihazları, işitme kaybının özelliğine göre seçilir ve programlanır. Bu nedenle işitme cihazı almadan önce mutlaka işitme testinin yapılması ve kayba uygun işitme cihazı verilmesi gerekir.
Çocuk biraz daha büyüsün, belki işitmesi açılır!
Sensori-neural işitme kayıplarında, işitmenin düzelmesi mümkün değildir. Çocuğun işitmesi belki düzelir diye işitme cihazı kullanması geciktirildiğinde çocuğun çevresel sesleri öğrenmesi daha da zor hale geleceği gibi, konuşma bozukluğu da ortaya çıkacaktır.
Çocuk biraz daha büyüsün, daha bu yaşta işitme cihazı kullanmayı beceremez.
Bugünün teknolojisi ile yeni doğan bir çocuğun bile işitme kaybı saptanabilmekte ve bebek daha birkaç aylıkken rahatlıkla işitme cihazı uygulanabilmektedir.
İşitme Cihazı kullandığımı başkalarının farketmesini istemiyorum!
İşitme kaybının başkalarınca farkedilmesi, işitme cihazının farkedilmesinden daha kolaydır. Ayrıca, insanların işitmeleri düzeldiğinde kendilerine olan güveni artar, kendi başlarına kalmaktan vazgeçip, aile ve toplum hayatına daha rahat katılmaya başlarlar.